środa, 20 lutego 2013

Bez litości


Bez litości

Douglas Preston, Lincoln Child


Co byście byli w stanie uczynić, aby ukarać morderców ukochanej osoby? Do czego moglibyście się posunąć? Jak bardzo zaryzykować? Agent specjalny FBI Pendergast za zemstę na zabójcach żony oda wszystko. Dwanaście lat temu młoda lekarka Helen Esterhazy – Pendergast ginie w Afryce podczas polowania na lwa ludojada. Dopiero po latach wychodzi na jaw, że ta śmierć wcale nie była wynikiem nieszczęśliwego wypadku, ale sprytnie zaaranżowanym morderstwem. Ktoś podmienił naboje w strzelbie na ślepaki. Rozgoryczony wdowiec po tym szokującym odkryciu rusza jako mściciel w pościg za sprawcą. Trop prowadzi go do swego szwagra, brata żony Judsona  Esterhazy. Mężczyźni wybierają się wspólne do Szkocji na polowanie, jednak dla żadnego z nich zwierzyną do ustrzelenia nie jest jeleń. Wzajemna zasadzka wymyka się spod kontroli. Pendergast kończy tonąc w grzęzawisku z kulą w piersi podczas, gdy górujący wtedy adwersarz wypowiada słowa, których nikt się nie spodziewał: „Nie zamordowałem Helen. Ona wciąż żyje.”  To wyznanie uruchamia lawinę zdarzeń, która prowadzi po nitce do kłębka z swastyką, niebezpiecznej i potężnej organizacji, której korzenie sięgają hitlerowskich Niemiec , a może i głębiej. Czym jest Przymierze i jakich tajemnic broni?

 „Bez litości” to drugi tom Trylogii Heleny i kolejna powieść o losach agenta Pendergasta. Owoc skrzyżowania pióra Douglasa Prestona z długopisem Lincolna Childa. Do tego typu twórczych romansów tych panów dochodziło już wielokrotnie i zapewne w przyszłości nadal będzie bo dobrze im to wychodzi. Z żalem musze przyznać, iż „Bez litości” to pierwsza powieść tych autorów jaką czytałam, ale z pewnością nie ostania, ponieważ posiada wszystkie przymioty jakich od sensacji oczekuje. Dynamiczna fabuła, piętrzenie napięcia, wyraziste postacie, częste zwroty akcji i tajemnicę o globalnym zasięgu.
Brak znajomości treści wcześniejszych książek trochę podczas czytania mi doskwierał. Nie znałam wspólnej historii bohaterów, łączących ich więzi, ani co doprowadziło do sytuacji w jakiej obecnie się znajdują. Mimo to bez większych problemów można zagłębić się w ten utwór bez znajomości wcześniejszych historii. Z każdą kolejną stroną (a kartki przerzuca się szybko) świat agenta specjalnego pochłania nas bardziej. Książkę z czystym sercem mogę polecić każdemu miłośnikowi thrillerów, na pewno się nie zawiedziecie.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu 

5 komentarzy:

 1. wiele razy czytałam już o tym duecie, ale samej ich twórczości nie miałam okazji poznać. może w końcu wezmę się za nadrabianie zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też nie czytałam pierwszej części, a mam już tę i zamierzam za niedługą ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten duet pisarski znam, więc i po tę część chętnie sięgnę;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam duetu, ani serii, ale skutecznie mnie przekonałaś z chęcią sięgnę.:)

  OdpowiedzUsuń