poniedziałek, 26 listopada 2012

Matrioszka w hidżabie
Matrioszka w hidżabie


reportaż z Dagestanu i Czeczeni 

Iwona Kaliszewska

Maciej Falkowski


Chociaż książka nie jest z działu fantastyki to opowiada o niezwykłym świecie, zapewne wielu z nas dotąd nieznanym lub słabo znanym. Książka jest zbiorem reportaży z Dagestany i Czeczeni, co na pierwszy rzut oka sprawia mylne wrażenie jakby wiało od niej nudą- nic jednak bardziej mylnego. Wielu osobą Czeczenia i Dagestan kojarzą się tylko z wiadomości o zamachach i terroryzmie. Wiele właśnie w książce mówi o szarej codzienności związanej z wybuchami bomb, o walce różnych grup o swoje racje, przez co często cierpią zwykli ludzie starający się związać koniec z końcem w tym okrutnym świecie. Jednak to jest zaledwie kropla w morzu problemów i potrzeb. Jednak obok tego wszystkiego jest również szczęście i czas na zabawę i cieszenie się życiem.
Nasi reporterzy spotykają się tam z różnymi ludźmi, od których dowiadują się o danym obszarze. Już na samym początku w Dagestanie widzimy jak religia (islam) ustępuje miejsca tradycji w której to gospodarz musi ugościć podróżnych i wypić z nimi alkohol. Mimo, że Dagestan jest mały to w różnych miejscach spotykamy się z różnymi tradycjami i w różnym stopniu jest przywiązywana waga do religii. Niemiej jednak jest ona w ich życiu bardzo ważna i nie jedną feministkę skręcało by w czasie czytania. Poznajemy różne historie opowiadane przez spotkanych w Kaukazie, z których możemy się dowiedzieć o losie ich znajomych oraz bliskich. Czytając możemy zauważyć różnicę między naszymi kulturami, rzeczach które wydałyby nam się dziwne jednak u nich są na porządku dziennym i na odwrót. Chociażby sposób ubierania się, czy jak jest traktowany mężczyzna i kobieta. Jednak powinniśmy niektóre rzeczy przyjmować z uśmiechem na twarzy, tak jak na przykład gdy czytamy o kobietach idących w pole zamiast ciągników, które nie dają sobie rady na górzystym terenie.
Książka wydała mi się bardzo ciekawa, ponad to czyta się szybko i przyjemnie. Polecam ją zarówno zainteresowanych Kaukazem jak i każdemu innemu zwykłemu czytelnikowi, który o Kaukazie słyszał tylko po włączeniu wiadomości- książka jest naprawdę dla każdego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz