piątek, 23 listopada 2012

GantzGantz

Hiroya Oku


Gantz jest mangą  autorstwa Hiroya Oku. Jego dzieła są znane  z wyjątkowej przemocy i wątków erotycznych. Manga ta ukazała się w tygodniku Young Jump, należącego do  Shūeisha – jednego z największych wydawnictw w Japonii. Na podstawie mangi powstało kiepskie anime o tej samej nazwie oraz dwuczęściowy film. 
                Manga opowiada o tajemniczym pokoju , którego na pewno nie można nazwać rajem. Do tego pokoju trafia główny bohater Kurono Kei, który wraz ze swoim przyjacielem z dzieciństwa ratuje pijanego mężczyznę, sami przy tym płacąc wysoką cenę. To nie jest kolejna opowieść, w której główny bohater  otrzymuje super moce by ocalić świat i swoich przyjaciół. Wszyscy, którzy trafili do tajemniczego pokoju z wielką czarną kulą zwaną Gantz pośrodku otrzymali szanse ponownego przebywania wśród żywych. Można by było powiedzieć, że to wspaniałe dostać drugie życie, nic jednak bardziej mylnego.
Są wysyłani na misję, gdzie ich celem jest zlikwidowanie kosmitów, o których istnieniu nawet sobie nie zdajemy sprawy. Każdy dostaje specjalny kombinezon, który zwiększa ich wytrzymałość i siłę oraz bronie, które różnią się od tych używanej przez policję czy wojsko. Po każdej misji przyznawane są punkty, zdobycie odpowiedniej ilości  oznacza kolejne życie.  To jednak graniczy z cudem. Manga porusza również problemy bohaterów  z którymi zmagają się w codziennym życiu, dowiadujemy się też  w jakich okolicznościach zginęli. Doskonale ukazane zostało co człowiek jest w stanie zrobić by ratować swoje życie. Nasz główny bohater w trakcie trwania fabuły przechodzi wewnętrzną przemianę. Poznajemy go jako samolubnego nastolatka, który dzięki  mocy kombinezonu stara się udowodnić swoją wartość i zdobyć podziw towarzyszy broni, traktując ich zarazem jak nieznaczące pionki, o które nie powinien się martwić. Zmienia się to jednak po śmierci jego przyjaciela Kato. Staje się liderem za którym bez wahania podążają inni i stara się by jak najwięcej ludzi wracało po każdej misji, znajduje również miłość dla której warto wracać i walczyć o swoje życie.
Początek nie był dla mnie zbyt przyciągający, jednak z czasem walki były coraz ciekawsze, byli trudniejsi przeciwnicy a nasi bohaterowie coraz lepsi. Z niecierpliwością przeskakiwałam stronę za stroną by dowiedzieć się co się działo dalej. Każda strona przybliżała mnie do poznania odpowiedzi na najbardziej nurtujące mnie pytania: czemu to tak właściwie służy? Po co oni to wszystko robią?
        Manga jest wykonana ciekawą techniką, a ilustracje są bardzo dokładne jednak nie każdemu przypadną do gustu.  Przeznaczona jedynie dla starszych czytelników, którym nie przeszkadza, że wszystkie poznane przez nas postacie prawdopodobnie zginą oraz uwielbiają  krwawe pojedynki. Manga jest bardzo oryginalna i warto poświęcić jej czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz